MARKA ADI

Marka olmak adla başlar…

Seslerin ve kelimelerin insan beyni üzerinde farklı etki noktaları vardır. Çağrıştırdıkları şeyler sizin markanızla uyuşmuyorsa maalesef yeni bir marka olarak 1-0 geriden başlıyorsunuz.

Marka adınız müşterinizle temas ettiğiniz ilk noktadır. Anlamlı ve kulağa hoş gelen bir marka adı yaratmak müşterilerinizi en baştan etkileyeceğinden ve onların akıllarında yer edeceğinizden oldukça önemlidir. İşiniz için mükemmel bir marka adının yaratılması zorlu bir süreçtir. En başında bu görev zor gibi görünmeyebilir ancak hizmetiniz veya işinizin ne tür çeşitli yönleri olduğu hakkında dikkatli bir değerlendirme yapılması gerekmektedir. Marka adı, logo tasarım ve tipi işiniz ile birlikte sembolik bir temsildir ve yaptığınız işi özetler niteliktedir.

Marka adı oluştururken nelere dikkat edilmeli?

Telaffuzu ve yazımı kolay marka adları daha akılda kalıcıdır. Her zaman kısa ve net adlar seçmeye özen göstermek gerekir. Bugün şirketlerin web sitesi sahibi olması bir gereklilik olduğundan, ad seçerken bir web sitesi domain’ine uygunluğunu da hiçbir zaman göz ardı etmemek gerekir.

Seçeceğiniz marka adı, türetilmiş ve sözlük anlamı olmayan bir ad olabileceği gibi sözlükte karşılığı olan bilindik bir kelime de olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, seçtiğiniz marka adınızın diğer dillerde uygunsuz bir karşılığı olup olmadığını kontrol etmektir. Seçtiğiniz ve sizi kendi dilinizde en iyi ifade eden ad, bir başka dilde uygunsuz veya ayıp bir kelime olabilir.

Marka adı seçerken en önemli kriterlerden biri de rakiplerinize benzer veya onları çağrıştıran adlar seçmemenizdir. Hiçbir marka rakibine yarayacak benzer bir marka adı ile anılmak istemez. Böyle bir adlandırma algı olarak da kötüdür ve sizi “asıl marka”nın bir taklidi gibi göstermekten başka bir şeye yaramaz. Seçeceğiniz marka adının isim tescile uygunluğunu mutlaka kontrol edin. Çok severek hayata geçirdiğiniz markanız, sizinle aynı sektörde olan bir başka markanın adı ile aynı olabilir ve yasal yollarla bunu değiştirmek zorunda kalmanız itibar ve para kaybetmenize neden olur.

Marka adı oluşturmak zorlu bir süreçtir, başarılı bir kurumsal kimlik için bizimki gibi alanında profesyonel bir reklam ajansıyla çalışabilirsiniz.

Whatsapp Rebound Reklam Ajansı Whatsapp