AMBALAJ

Ambalaj ve Etiket Tasarımı

Tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyen en önemli faktör ambalaj ve etiket tasarımıdır. Ambalaj ya da etiket tasarımlarında öncelikle hedef, hem üretici hem de tüketici açısından günlük hayata ve yaşam tarzına uygun bir yaklaşım sergilemektir. İnsanların hayatına dokunan ürünler tasarımları ile birlikte alışkanlık ve tutku getirir.

Ambalaj ve etiket tasarımı, rafta tüketici ile buluştuğunda vurucu ve sade, kullanıcı odaklı olmalıdır. Satış noktasında rekabet fazla olduğundan ilk bakışta rakiplerden ayrılan, farklılaşan ve bu sayede öne çıkan tasarımlar her zaman bir adım önde olacaktır.

Yapılan araştırmalara göre tüketicinin ürünle göz göze gelip almaya karar vermek için geçirdiği süre 3 saniyedir. Bu kadar kısa süre içinde müşteriyle duygusal bağ kurup, rakibiniz yerine sizi tercih etmesini sağlamak, doğru bir ambalaj tasarımının gücünü gösterir.

Ambalaj tasarımında kullanılan renk paleti, tasarımın en önemli kriterini oluşturur. Duyguları harekete geçirecek renklerin seçilmesi, satın almaya yönlendirmek için renk analizi yapılması tasarımı başarılı kılmanın anahtarıdır. Kullanılan renkler ambalajı canlı, neşeli, sıcak ve enerjik gösterebilirken, soğuk, negatif, kötü duygular yaratacak şekilde de gösterebilir.

Son yıllarda ambalajların üretim aşamasında çevreci hassasiyetler gözetilmektedir. Çevreci, doğa dostu tasarımlar da hem dünyaya bırakılan karbon ayak izlerini küçültür hem de gösterilen farkındalığın karşılığını kullanıcılar açısından karşılar.

Ambalaj ya da etiketin tek ürün ya da seri ürünlerde kullanım durumları gibi tasarımı direk etkileyen unsurları çıkartmak, tasarımda yer alacak teknik ve kanuni yükümlülükleri doğru bir şekilde tasarıma yerleştirmek oldukça önemlidir. Her sektörde farkı yönetmelikler uygulanmakta ve bilgilendirici ikon ve metinlerin her zaman güncel olması gerekmektedir.

Ambalaj tasarımı konusunda 15 yıldan fazla tecrübeye sahip bir ekiple çalışmak, ürününüzü piyasaya sürerken dünya trendlerinden geri kalmamak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Whatsapp Rebound Reklam Ajansı Whatsapp