Web Siteleri İçin Grafik Tasarımı

Web Siteleri İçin Grafik Tasarımı
  • 22 Kasım 2021
  • Ciğdem Gürsoy

Web Siteleri İçin Grafik Tasarımı

Web sitelerinin grafikleri aslında sitenin düz bir metin olmaktan kurtulmasına yarayan önemli unsurlar arasında yer alır. Düz bir metni düz bir sayfadan okumak çekici gelmez çünkü görsellerin, simge ve çeşitli imgelerin yer alabildiği internet üzerinde bu metni iyi şekilde açıklayan görsel ögelerin yer alması o metni çok daha anlaşılır kılan özelliklerdendir. Yalnızca metinlerin değil sayfa içeriğinde yer alan her türlü ögenin iyi şekilde görsel hale getirilebilmesi aslında interneti sanal bir alan olmaktan çıkarır ve her şeyi görebildiğimiz gerçek dünya ile ilişkilendirir. Örneğin bir tekne yazısında anlatılan teknenin görülmesi olayı çok daha gerçekçi kılar ve okunan metnin daha anlaşılır olmasına yarar sağlar. Grafik tasarımı da işte bu noktada devreye girerek web sitelerinin grafiklerinin nasıl olması gerektiği konusunda destek sunar.

Web Siteleri İçin Grafik Tasarımı Neden Önemli?

Grafiklerin iç içe olduğu, görsellerin belirgin olmadığı, sitenin açılışını yavaşlatan ögelerin barındığı bir web tasarımına sahip olmak; web sitelerinin ziyaretçilerinin düşmesi ya da az olması anlamına gelir. Bu sebeple de tercih edilen grafik ögelerinin her birinin sitenin açılışına etki etmemesi, düzenli ve gerçekçi bir görüntü sunması istenir.

Grafikler ilgi çeker çünkü herkesin web sitesinde gördüğü ögeyi gerçek dünya ile ilişkilendirmesine yardımcı olur. Gerçek dünyada bir olayı görerek anlamak çok daha kolaydır. Bu nedenle de web siteleri çeşitli içeriklerin görseller, logolar, imgeler ile gösterilmesini ve görsel anlamda da anlaşılmasının sağlanmasını ister. Bir sitede grafik tasarımı hem siteyi yavaşlatıyor hem de göz yoruyorsa bu durumda site ziyaretçisi de düşük olacaktır.

Web Siteleri Grafik Tasarımı Nasıl Olmalı?

Web sitesinin grafiklerinin kaliteli olması, ziyaretçilerin artması bakımından son derece önemlidir. Ayrıca ziyaretçilerin daha uzun süre vakit geçirmesi, site içerisinde dolaşırken görsel ögeler ile daha kolay anlayabilmesi ve görsel imgeler yardımıyla sunulan içeriklerle daha kolay bağ kurabilmesi sağlanabilir. Tercih edilen grafik tasarımı göz yormamalıdır, ögeler doğru şekilde konumlandırılmalı ve sıkışık bir yapı içinde olmamalıdır. Ayrıca sitenin açılış hızı da çeşitli grafik ögelerine bağlı olduğundan dolayı sitenin açılış hızına etki etmeyecek grafik tasarımları site içeriğinde tercih edilmelidir.

Whatsapp Rebound Reklam Ajansı Whatsapp