Web Site Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Web Site Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
  • 27 Ekim 2021
  • Ciğdem Gürsoy

Web Site Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşlevsellik ve görünümden gezinme ve kodlama bütünlüğüne kadar, göz alıcı, kullanıcı dostu bir web sitesi oluşturmak için çok şey gerekir. Kullanışlı ve iyi tasarlanmış bir web sayfası, arama motorları tarafından kolayca bulunmayı, daha fazla trafiği ve yüksek dönüşüm oranlarını teşvik eder. Şimdi, web site tasarımında dikkat edilmesi gerekenleri inceleyelim.

Amaç

Amacınız açık bir şekilde belli olabilir. Fakat web siteniz için net bir hedefe sahip olmalısınız. Web sayfanız şirketinizin çevrimiçi varlığı mı olmalı? Yoksa blog veya portföy gibi kişisel kullanım için mi olacak? Bir ürün veya hizmet satıyorsanız, platformunuz müşterilerin sizinle sağlıklı iletişim kuracağı bir alan olarak öne çıkmalı. Net bir hedef olmadan, doğru şekilde başlamak neredeyse imkansızdır.

Rakipleri İnceleyin

Rakiplerinizin web sitelerini araştırın veya görünümünü beğendiğiniz web sitelerini bulun. Bu sadece web sitenizin amacını daraltmaya yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda yeni web sitenizden ne tür bir stil ve tasarım elde etmek istediğiniz konusunda da fikir verecektir.

Markalaşma

Markalaşma, hem büyük hem de küçük tüm işletmeler için önemlidir. Markalama olmadan web sitenizin kimliği olmaz. Kişisel web siteleri için portföy gibi sayfalar yeterli olabiliyorken, şirketler için iyi tasarlanmış logolar ve diğer markalama materyallerine ihtiyaç vardır. Logonun tasarımı ve yerleşim yeri, aslında izleyicinin genel görüşüne katkıda bulunur. Profesyonelce tasarlanmış logolar, müşterinin dikkatini çeker. Gözün doğal olarak bir web sitesini taramaya başladığı yer burası olduğundan, sitenizde ziyaretçilerin kolayca görebileceği, sol üst köşe gibi bir konum seçin. Markanızın kimliğini daha da sağlamlaştırmak için aynı logoyu ambalajlarda, basılı reklamlarda ve markalı giysilerde kullanmayı düşünün.

Renk Şeması

Renk şemaları müşterileri etkileme konusunda oldukça önemlidir. Farklı renkler, sakinlik, mutluluk veya hayal kırıklığı gibi duygusal tepkileri uyandırma yeteneğine sahiptir. Web sitesi tasarımınızda renkleri kullanmak söz konusu olduğunda, şirketinizin nişini, hedef kitlesini, markasını ve renk teorisinin unsurlarını göz önünde bulundurmalısınız.

İşlevsellik

İşlevsellik hakkında düşünürken dikkate alınması gereken birkaç husus vardır. Siteniz gerçekten işlevsel mi? Yükleme sorunları veya bozuk bağlantılar var mı? Sitenin güvenlik özellikleri işletmenizin ihtiyaçları için yeterli mi? Bunlara ek olarak, web sitenizin özelliklerini kullanıcının bakış açısından görüntülemek gerekir. Bu nedenle, sitenizin iletişim formları, anketler ve müşteri geri bildirim bölümlerinin de iyi bir şekilde çalışıyor olmasına dikkat etmelisiniz.

Kullanılabilirlik

Kullanımı kolay web sitelerinin, müşterilerin ilgisini çekme ve işi teşvik etme olasılığı daha yüksektir. Ürün ve hizmet bilgileri açık ve öz bir şekilde görüntülenerek kullanılabilirlik artırılabilir. Web sitenizin, bir müşterinin siteye kolayca erişebilmesi için ihtiyaç duyacağı tüm özelliklere sahip olduğundan emin olun.

Whatsapp Rebound Reklam Ajansı Whatsapp