Sosyal Medyada Logonun Yeri

Sosyal Medyada Logonun Yeri
  • 1 Mayıs 2021
  • Ciğdem Gürsoy

Günümüzde sosyal mecralar insanların vakitlerinin çoğunu geçirdikleri yerler. Sosyal medya
platformlarında en az bir hesabı olmayan hiç kimse kalmadı denilebilir. Sosyal medyadaki trendler
insanlara ayak uydurduğu gibi insanların da bazı şeylere çok çabuk ulaşması ve bu çabukluğun
sonucu olarak her şeyin bir o kadar çabuk değişmesiyle trendler de değişiyor ve sosyal medya
kullanıcıları bazı noktalarda ayak uyduruyor. Sosyal medyayla insan ilişkisi birbiriyle uyum içinde
giderken markalar reklam kampanyalarını nasıl yürütmeleri gerektiği konusunda bazı sorulara sahip
oluyorlar.

Sosyal Medyada Logo Kullanımı Önemli Midir?

Sosyal medya çok geniş bir mecra ve her şeyin çok hızlı gerçekleştiği bir yer. Sürekli değişim içinde olan dinamikleriyle sosyal mecralarda yapılan bir paylaşım dakikalar içerisinde tüm dünya tarafından görülebiliyor. Bu da sesini duyurmak isteyen markalar için çok büyük bir fırsat.

Artık klasik reklamlardansa sosyal medya paylaşımlarıyla hızlı ve sürekli bir reklam kampanyası yönetmek mümkün. Sosyal medyada yürütülen reklam kampanyalarından iyi ya da kötü fark etmeksizin çabuk geri dönüt almak markaların günümüz insanlarının isteklerine cevap verici değişikliklere gitme sürecini de hızlandırıyor.

Her şeyin çabucak olup bittiği bu platformlarda logo paylaşımı ise oldukça önemli bir konu. Bilindiği üzere logo tasarımı bir markanın kurumsal kimliğini oluşturmasındaki parçaların en büyüklerinden bir tanesi. Marka imajını insanlara ilk kez sunma görevini üstlenen logoyu ne kadar çok insan görürse markanın tanınırlığı ve akılda kalıcılığı da o kadar çok olacaktır.

Sosyal Medyada Logolar Nasıl Kullanılmalıdır?

Pek çok farklı sosyal medya platformu aracılığıyla insanlar birbirleriyle etkileşime girer. Bu sosyal medya platformlarında paylaşımın en çok olduğu ve en hızlı yayılma gösteren mecralar Twitter ve YouTube’dur. Bu platformlarda viral bir reklam paylaşmak ve logoyu ustaca kullanmak çok kısa bir sürede çok fazla insana ulaşma imkanını sağlayacaktır.

Instagram da popüler çok takipçili sayfalara reklam vermek, çekilişler düzenlemek marka hesabının takipçi sayısını arttırarak fazla insana ulaşılmasını sağlayacaktır.v

Logo paylaşımlarda çok göze sokulmadan kullanılmalıdır. Markanın sosyal medyada yapacağı paylaşımların esprili ve eğlenceli olması hedef kitlenin sempatisini üzerine çekmesini sağlayacaktır. Gündemi takip etmek ve trendleri yakalamak da paylaşımları daha ilgi çekici hale getirilecektir. Markanın bu tarz paylaşımlarda logosunu ustaca kullanması logonun akılda kalıcılığı ve güvenilirliğini arttıracaktır.

Sosyal Medyada Logo Paylaşımının Avantajları Nelerdir?

  • Daha Çok İnsana Ulaşma Şansı Sunar

Sosyal medyayı kullanan aktif insan sayısı çok fazla olduğu için ve artık insanlar çoğunlukla bu mecralarda vakit geçirdiği için markanın reklam kampanyasını sosyal medyada sürdürmek ve kurumsal kimliğin en önemli elemanı olan logoyu hedef kitleye bu mecralarda tanıtmak firmaya büyük katkı sağlayacaktır. Ne kadar çok insan görürse, o kadar çok konuşulur ve insanların rakip markalardan ziyade sizin markanızı seçme şansını arttırır.

  • Hızlı Bir Etkileşim ve Geri Bildirim Sağlar

Sosyal medya paylaşımı sağladığı gibi iletişimi de sağlar. Örneğin Instagram’da atılan bir post, Twitter’da yazılan bir tweet, YouTube’a konulan bir videonun altına binlerce hatta milyonlarca yorum gelebilir, insanlar bunları paylaşabilir hatta özelden markaya mesaj bile atabilir. Böyle bir etkileşim ortamında logonun ve reklam kampanyasının insanlar üzerinde yarattığı etkileri çabucak görebilmek markanın adımlarını atmasını kolaylaştıracak ve ilerleme sürecini hızlandıracaktır.

  • Logo Tasarımının Son Haline Gelme Sürecini Hızlandırır

Zaman geçtikçe şirketler gelişir ve değişir. İnsanların algıları ve logo trendleri de bu değişim ve gelişimden nasibini alır. Bu nedenle markalar zaman zaman logolarını değiştirir veya yenilerler. Eğer yeni bir marka oluşturuluyorsa ve bir logosu varsa sosyal medyadan gelen geri bildirimler ve hedef kitlenin beğeni ve beklentilerine uygun yeni ve doğru bir logonun tasarlanması daha çabuk gerçekleşecek ve belki de daha kalıcı olacaktır.

Whatsapp Rebound Reklam Ajansı Whatsapp