Sektörel Logo Tasarımı

Sektörel Logo Tasarımı
  • 22 Kasım 2021
  • Ciğdem Gürsoy

Sektörel Logo Tasarımı

Logo tasarımı, logonun meydana gelebilmesi maksadıyla yapılan tasarımdır. Logoları tasarlamak, dijital biçimde gerçekleştirilebilir. Amblemler de yalnız başına tasarlanamadığından Logotype entegreli biçimde olabilmeleri gerekiyor. Peki sektörel logonun önemi tam olarak ne? İşte detaylar…

Sektöre Uygun Logonun Önemi Nedir?

Logo tasarımı yapma konusundaki temel gaye; hizmet, işletme, ürün ya da bir kişinin marka haline gelmesini kolaylaştırmak için olmaktadır. Bu minvalde logo tasarım çalışmasının kaliteli ve özgün olması son derece önemlidir. Sosyal medya mecralarında, tanıtım kartlarında ve ilgi çekebilecek her yerde kullanılan detay sektörel logo olur. Firmanın hangi alanda hizmet sunuyorsa o sektöre uygun bir logo tasarımına sahip olmanız mühimdir.

Logo, her zaman için firmanızın imzasıdır. İmzanızın, kimliğinizle beraber şekil bulmuş biçimidir. Bu sebeple simge, çizim veyahut harflerin yer aldığı logo, kurumsal kimlik oluşumu bakımından son derece önemlidir. Oluşturulan özgün bir logoyla beraber dünya genelinde şirket tanıtmak çok daha kolay hale gelecektir.

Kurumsal kimliğin önemi de tam olarak bu kısımda devreye giriyor. Ünlü olan birçok markanın logolarını düşünecek olursak, hepsinin ortak fonksiyonunun sade ve az sayıda renk içeren tasarımlar olduğunu görebiliriz. Bu logolar genel olarak kolay anlaşılacak biçimde tasarlanmıştır. Sektörün büyük bir kısmında ağırlık meydana getirmek ve söz sahibi olabilmek adına kusursuz bir imaj çizmek lazımdır.

İmaj oluşturmanın ilk adımı ise sektörel logo tasarım oluşturmak diyebiliriz. Seneler içerisinde değiştirilmemiş olan logolar, sektörde en fazla bilinen firmaları anımsatarak kendini belli etmektedir. Sürekli olarak başkalaştırılan ya da yanlış şekilde seçilen logolar genel olarak maddi ve manevi birer kayıptır. Sektörel logo tasarımı, yapılan işi ve faaliyet bölgesini gösteren önemli bir rehberdir.

Kusursuz bir biçimde tasarlanan bir görsel, kurum bakımından referans oluşturur. Binlerce kelimenin ötesine geçebilen bir ögedir. Kendine has olan amblem veyahut logo, bahsi geçen firmanın özelliğini öne çıkararak öteki firmalardan ayırma konusunda önemli rol oynar. Bahsi geçen bu önemli farklılık ise hizmet ve mal alımından evvel hayati bir faktör oluşturur. Markanın büyümesinin en temel yolu, firmanın kendine has olan bir logosunun bulunmasıdır.

Whatsapp Rebound Reklam Ajansı Whatsapp