Markanıza Özel Logo Tasarımı

Markanıza Özel Logo Tasarımı
  • 16 Kasım 2021
  • Ciğdem Gürsoy

Markanıza Özel Logo Tasarımı

Bir markayı ilgi çekici kılan en önemli unsur hiç şüphesiz ki logosudur. Kurumsallaşmanın ve gelişmenin en iyi yolu kesinlikle kusursuz bir logo ile sektörde aktif olarak yer almaktır. Logo, bir firmanın kimliğini ortaya koyan en önemli görsel öge olarak bilinir. Peki logo tasarımının markanın gidişatı açısından önemi nedir? İşte detaylar…

Logonun Marka Açısından Önemi

Markanıza özel logo tasarımı birçok açıdan önemli. logo tasarımı , markaların bireyler tarafından akılda kalmasını sağlayan bir kilometre taşıdır. Bu açıdan logo, bir firmanın kurumsal hale gelmesi için vizyonuna uygun bir biçimde tasarlanmalıdır. Bunun yanı sıra, firmanın seslenmek istediği kitleye, şirket ve markanın genel fikri yönündeki ipuçlarını sunacak olan şey yine logo olmaktadır. Logo için en güzel tanıtım araçlarından biridir diyebiliriz.

Profesyonel bir seviyede tasarlanan logo, bireylerin aklına etkileyici yönüyle kazınmalı. Bu şekilde logoyu bir yerde gören kişi, markayı da hatırlamış olur. Hatta çevresine bu markayı tavsiye eder. Logo, göze batacak bir karmaşa içermemelidir. Sade ve net olmalıdır. Karmaşık yazı stilleri ve karakterler, kişinin aklında kötü ibareler oluşturabilir.

Logoda Rengin Önemi

Markanıza özel logo tasarımı söz konusu ise rengin önemi ayrıdır. Çok renk kullanımı yapılan logo tasarımları algıyı karıştırabilir. Bu nedenle de akılda kalması zor olur. Az sayıda renk kullanılırsa maliyet de düşer ve büyük oranda avantaj sağlanır. Logolarda en çok iki ya da üç adet renk var olmalıdır. Bu oldukça önemli bir ayrıntıdır, altı üstü renk deyip geçmemek gerekiyor. Renklerin birbirleriyle uyum içinde olmalarına da dikkat etmek lazım.

Güçlü Bir Logonun Özellikleri

Güçlü bir logo tasarımının birden fazla özelliği vardır. Bir logo her şeyden önce işlevsel olmalıdır. Kusursuz bir logonun özelliklerini şu şekilde sıraladık:

  • Net, anlaşılır ve sade olmalı. Ancak bu şekilde akla kazınır.
  • Markanın her bir özelliğini renkleri ve yazı stiliyle tamamen yansıtmayı başarmalıdır.
  • Özgün olmalıdır. Diğer kurumları anımsatmaması önemlidir.
  • Anlamlı ve marka ile tamamen uyumlu olmalıdır. Örneğin logo bir restoranın logosuysa ve tasarıma bakan kişinin aklına bambaşka bir sektör geliyorsa bu kesinlikle tamamen negatif yönlü bir durumdur.
Whatsapp Rebound Reklam Ajansı Whatsapp