Marka İsmi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Marka İsmi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
  • 27 Ekim 2021
  • Ciğdem Gürsoy

Marka İsmi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Marka oluştururken kişilerin üzerinde en çok düşündüğü konu marka ismidir. Marka isminin güzel, dikkat çekici ve markayı açıklayıcı özelliklere sahip olması adına pek çok kişi marka ismi konusunda kararsızlık yaşamaktadır. Markaya verilecek olan ismin potansiyel müşteri kitlesini elde tutabilmesi ve bu kitlenin sorularına cevap olabilir olması gerekmektedir.

1- Marka isminin orijinal olmasına dikkat edilmelidir.

Marka ismi seçecek olan kişilerin mutlaka özgün bir isim talebinde bulunması gerekmektedir. Çalıntı isim ya da logo kullanılması durumunda hukuki süreçler başlatılmaktadır. Marka adının kötü anılmaması, hukuki süreçlerle uğraşmamak ve müşterilerin önyargı oluşturmasına engel olmak adına marka isminin son derece özgün olmasına dikkat edilmelidir.

2- Marka isminin markayı özetlemesi ve iyi bir şekilde temsil etmesi gerekmektedir.

Marka isminiz hizmet verdiğiniz sektörde markanızın temsilcisidir. Marka isminin profesyonel bir şekilde belirlenmesi ve sunduğunuz hizmeti potansiyel müşteri kitlenize kısa ve öz bir şekilde yansıtması marka ismi seçerken dikkat edilmesi gereken önemli faktörlerden birisidir.

3- Marka isminin merak uyandırıcı olması gerekmektedir.

Günlük hayatta pek çok insan herhangi bir markanın ürününü alırken daha önce deneyimleyip deneyimlemediğine göre hareket eder. Markanızı ilk kez görecek ve tercih edecek olan kişilerin dikkatini çekebilmek adına marka isminin merak uyandırıcı olması önemli faktörlerden birisidir. Alışveriş esnasında markanızın diğer markaların önüne geçebilmesi ve müşterinin dikkatini çekebilmesi adına gerek tasarımı gerekse marka ismiyle merak uyandırması gerekmektedir.

4- Kısa ve öz bir isim olmalıdır.

Marka isimlerinin akılda kalıcı olması adına kısa ve öz olması oldukça önemlidir. Alışveriş gerçekleştiren kişilerin alışverişleri sırasında marka isminizin akıllarında yer edinmesi adına kısa ve öz olması gerekmektedir. Bu durum potansiyel müşteri kitlenizin markanıza kısa süre içerisinde alışmasını ve alışveriş süreleri boyunca marka isminizi akılda tutmalarını sağlayacaktır.

5- Ayırt edici olmalıdır.

Günümüzde her sektörde mevcut olan pek çok marka vardır. Bu markalar arasında markanızın öne çıkması için marka isminizin son derece farklı ve özgün olması gerekmektedir. Birbirine benzer ve muadil olacak isimlere sahip olan markalar genel anlamda müşteriler tarafından özgün olmaması sebebiyle tercih edilmemektedir. Bun duruma dikkat edilerek marka isminin son derece ayırt edici seçilmesi marka prestiji açısından büyük önem taşımaktadır.

6- Marka logosu ile uyumlu olmalıdır.

Marka logoları markanızın ayırt ediciliği açısından oldukça önemli olan faktörlerden birisidir. Marka logosu ve marka isminin birbirini çağrıştırması ve uyumlu olması durumunda markanızın tercih edilirliği ve diğer markalardan ayırt edilme oranında artış olacaktır.

7- Marka İsmi Kulağa Güzel Gelmelidir.

Marka isminizin ahenkli olması ve kulağa güzel gelmesi müşteri potansiyelini arttıran bir diğer faktördür. Bu faktör her ne kadar insanlar tarafından fark edilmiyor olsa da marka isminin kulağa güzel gelmesi markanın tercih edilirliğine etki etmektedir.

Günümüzde pek çok marka, marka ismini seçerken bu kurallara dikkat etmektedir. Kuralların bazıları markanın prestiji bazıları ise maddi gelir sağlayabilmesi adına oldukça önemlidir. Markanızın isminin marka stratejiniz ile uyumlu olması durumunda saygınlığın artacağı bilinmektedir. Markanızın politikası ve ilerleyen zamanlarda marka isminizin politikanız ile uyum sağlayıp sağlamayacağı konusuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Kişiler bu kurallara dikkat ettiği sürece marka başarısının artış gösterdiği bilinmektedir. Rebound, marka ismi bulma sürecinizde sizlere en uygun marka isimlerini önerirken markanızın kısa süre içerisinde yükselişe geçmesini sağlamaktadır. Rebound aracılığı ile sizler de markanız için en ideal ismi bulabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Whatsapp Rebound Reklam Ajansı Whatsapp