Kurumsal Kimlikte Logonun Önemi

Kurumsal Kimlikte Logonun Önemi
 • 27 Ekim 2021
 • Ciğdem Gürsoy

Şirketler, kendi kimliklerini oluşturmak ve müşterilerine kendilerini tanıtabilmek durumundadırlar. Kurumsal kimliğiyle rakiplerinden ayrışabilen ve öne çıkabilen bir şirket iş hayatında atması gereken en büyük adımı zaten atmıştır. Logo ise bir şirketin kurumsal kimliğini oluşturan görsel kısmın en önemli parçası sayılabilir. Şirketlere özel logo tasarımı, kurumsal kimliği öne çıkarıcı görsel öğelerin olmazsa olmazıdır. Ancak kurumsal kimlikte logo tasarlama ve özel logo tasarımı ortaya koyma işlemlerinin oynadığı kurtarıcı rolü anlamak için, öncelikle kurumsal kimliği iyice kavramak gerekir.

Kurumsal Kimlik Nedir?

Basitçe tanımlamak gerekirse bir olgunun ne olduğunu ortaya koyan, onu tanımlayan her şey kimliktir. Kimliğin önemli bir özelliği ise, ait olduğu şey ne olursa olsun, benzerlerinden farkını ortaya koymaya yaramasıdır.

Kurumsal kimlik, bir markanın ortaya koyduğu benliğidir. Markayı rakiplerinden ayıran her şey, markanın yaptığı her hareket, ortaya koyduğu her ürün, kalitesi, vizyonu, amacı, ilkeleri ve akla gelen diğer her şey kurumsal kimliği oluşturur.

Bir kurumun kendini ifade etme şekli olan kurumsal kimlik şu başlıklar altında toplanabilir:

 • İsim ve logo
 • Üretilen ürünler ve ürün ambalajları
 • Kurumun içinde yer aldığı çevre. Bu çevre kurumun türüne göre ofisler, şantiyeler, binalar, alanlar olabilir.
 • Kurumun hazırladığı reklamlar, yönlendirici panolar, tabelalar,
 • Kartvizitler, antetli kağıtlar, dosyalar
 • Ajandalar, takvimler, not defterleri, kalemler, bayraklar ve benzeri kurumun kurum dışı tanınırlığına katkı sağlayacak şeyler.
 • Sertifikalar ve faturalar
 • Kuruma ait web sitesi veya kurumun dijital ortamdaki yeri

Logonun Kurumsal Kimlik Üzerine Etkisi

Müşterinin ilk bakışı önemlidir. Logo, kurumsal kimliği tek başına oluşturmasa da görsel olarak kurumsal kimliğe en büyük katkılardan birini yapar. İlgi çekici ve akılda kalıcı bir logo, markanın kendini öne çıkarmasını sağlamada ilk ve en önemli adımı atacaktır. Markanın özeti niteliğinde sade ve kapsayıcı bir logo tasarlama, logo rengini kurumsal kimliğe uygun seçme, akılda kalıcı ve benzerlerinden farklı bir logo tasarımı ortaya koyma, sade bir logo tasarlamaya özen gösterme gibi noktalara dikkat etmek markaların kendilerine uygun en iyi logo tasarımını bulmalarını sağlayacaktır.

Logo, bir kurumun kurumsal kimliğini tek başına oluşturmaz ancak logo yoksa kurumsal kimlik oluşturmak da mümkün değildir. Kurumsal kimlik, bir şirketin imajını içeriye ve dışarıya vurduğu için kurumsal kimlik oluşturmada etkili bir logo tasarlamak çok önemlidir.

Şirketlere Özel Logo Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Akla gelen en büyük şirketler düşünüldüğünde insanlar hemen hemen hepsinin logosunun gözlerinin önüne geldiğini fark edeceklerdir. Tam tersi durumda, karşılarına bir logo çıktığında ortada bir isim olmasa dahi logonun anlattığı markayı anlayacaklardır. Vurucu bir logo tasarımıyla marka kendini insanlara anlatabilir. En ufak incelikleriyle bile müşterinin zihninde bir yer edinebilir, markanın rakiplerinden ayrışan özelliklerini ufacık bir çizgiyle veya renk uyumuyla ortaya koyabilirler. Kurumsal kimlikte logo tasarımı öyle bir olmalıdır ki insanlar o logoyu gördüğünde güven hissetmeli ve logo müşterileri kendisine çekmeyi başarabilmelidir.

Kurumsal Kimlik İçin Logo Tasarlamada Olmazsa Olmaz 3 Unsur

 • Yaratıcılık

Logo tasarlama yaratıcılık işidir. Logo tasarımı yapacak kişilerden farklı ve ilginç bir logo tasarlamaları beklenir.

 • Renk Seçimi ve Sadelik

Renk seçimi markanın hedef kitleye nasıl bir etki yaratmak istediğine göre seçilir. Renkler çok karışık ve fazla olmamalıdır. Mümkün olduğunca güçlü ve az sayıda renk seçilmelidir.

 • Sürekli Deneme

Logo tasarım programlarında ya da elle yapılan tasarımlarda elde edilen ilk tasarımı kullanmaktansa sürekli denemek logonun daha iyi olmasını sağlayacaktır.

Whatsapp Rebound Reklam Ajansı Whatsapp