Etkileyici Logo Tasarımı

Etkileyici Logo Tasarımı
  • 27 Ekim 2021
  • Ciğdem Gürsoy

Etkileyici Logo Tasarımı

Etkileyici Logo Tasarımı günümüzde büyük, küçük, orta ölçekli olması fark etmeksizin tüm işletmeler için hayati bir öneme sahip desek abartmış olmayız. Zira günümüzde kurumsallık işletmeler adeta logoda başlamaktadır. Logo insanların bilincinde, ilgili markanın ya da işletmenin görsel hafızasına kazınma şeklidir. Düşünsenize bugün giydiğimiz giysilerin, kullandığımız arabanın hatta tükettiğimiz gıda ürünlerinin üzerlerinde neredeyse artık yalnızca logo var. Bu sebeple logonun hayati öneme sahip olduğunu söylemek abartı olmaz. Logolar telif haklarına sahip, kurumların kimliklerinin imzasını taşıyan önemli propaganda araçlarıdır. Bu yüzden etkileyici logo tasarımı anlık karar ile işletmenin yüzü olsa dahi sonsuz ömürlü işletmelerin ebedi yüzü olacaktır. Bu logolar kimi zaman geometrik şekillerden oluşurken, kimi zaman yalnızca birkaç doğru ile yapılan tasarımlar olabilir. Önemli olan bu logoların sübjektif olmasından çok objektif olmasıdır. Yani logoda objektif; herkes için estetiklik olma anlamını taşımasıdır. Logo tasarımı yapan grafiker ya da grafikerlerin özenle seçilmesi tüm bu sebepler doğrultusunda önem taşır. Peki etkileyici logo tasarımı yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Etkileyici Logo Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Etkileyici Logo Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler firmalar ve işletmeler için oldukça önemli bir konudur. Öyle ki kurumsal firmalar logolarına milyon dolar dahi ödeyebiliyor. Çoğu zaman önemsiz bir konu olarak görülse de yenilikçi olsun omasın günümüzde logo tasarımının önemini azımsayan işletmecilerin sayısı yok denecek kadar azalmıştır. Kısaca etkileyici logo tasarımında dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralamak mümkün olabilir:

  • Renk cümbüşünden uzak, birbiri ile uyumlu renkler içerisinde olması,
  • Çok ve karmaşık olmaktan çok kolay anlaşılır,
  • Yaratıcı olmasıancak alışılagelmiş olmaması,
  • Estetik görünümlü,
  • Akılda kalıcı olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Kısaca konuyu toparlamak gerekirse; etkileyici logo tasarımında dikkat edilmesi gerekenler kadar kime ya da hangi firmaya yaptıracağınız da önemlidir. Firmanız için logo tasarımı yaptırmadan önce firmanın daha önce yaptığı logo tasarımlarına göz atmayı unutmayın. Zira tecrübeler işletmeleri bir adım öteye taşır. Ve mutlaka firmanızın imzasını olmasını istediğiniz logoyu estetik zevkine güvendiğiniz yakınlarınızla paylaşın. Bu daima algılarınızın açılmasına yardımcı olacaktır. Son olarak logonun etkisini asla küçümsemeyin.

Whatsapp Rebound Reklam Ajansı Whatsapp